wtorek, 23 lipca 2013

Set - in sleeve / Wrabiane rękawy.

Jakie to proste! Koniec z klasyczną metodą udziergu na maszynie, który kończy się godzinami zszywania. Od dziś ta jedyna i słuszna, i absolutnie ergonomiczna metoda wrabiania rękawów rzędami skróconymi staje się moją ulubioną.
Poniżej przedstawię jak wygląda to w praktyce:

How easy it is! End with the classical method of knitting on a machine that ends in an hour sewing. From today this one and only correct, and absolutely ergonomic method of setting - in sleeves by using shortened rows becomes my favorite.
And this is how it looks like in practice:Na moim Brotherze jest możliwość ustawienia  prowadnicy, która przerabia oczka, w pozycji HOLD (na zdjęciu - H). To ustawienie powoduje, że przerobione zostaną tylko igły znajdujące się w polach aktywnych, a te, które zostały wysunięte do pozycji H, zostaną pominięte.  

On my Brother is possible to set the catridge ,  which knits the garment, on  HOLD position (at pic. - H). This setting means, that only needles which are in the active position will be knitted, and those which have been put forth to position H, will be omitted.


Następnie należy nałożyć na każdą kolejną igłę jedno oczko, wzdłuż krawędzi dzianiny zaczynając od szpicu w kierunku pach. W moim przypadku pomiędzy tymi pierwszymi oczkami występuje 10 dodatkowych oczek. W trakcie transportowania oczek na maszynę trzeba zwrócić uwagę na to, by jedno oczko przypadało dokładnie na co drugi rząd wcześniej wydzierganego fragmentu oraz by ilość nabranych oczek - zarówno w części przedniej jak i tylnej była dokładnie taka sama. 
I teraz ty i maszyna jesteście gotowe do współpracy.

Then, you need to transform each eyelet one by one on the knitting needles along the edge of the fabric starting from the tip of the armhole. I have ten more additional meshes between  them. Two things are the most important right now. First, you need to transport only one mesh per two rows of the garment. Seceond, the number of transported meshes needs to be exaclty the same for the back and  frontal piece of garment.   
And that's it. You're ready to go.  Wykonywanie rzędów skróconych to już żadna filozofia. Z jednej strony musisz zadbać o to, żeby nić znalazła się tylko pod pierwszą igłą za każdym razem zanim przesuniesz prowadnicę (na tej igle powstanie "wrap").

Shortrows technique is very easy. The thread will be laying on the H-positioned needles. Remember to put the thread under the first needle every time before you move the catridge (you will get the "wrap").Z drugiej strony pamiętaj o tym, by pierwsza igła znajdująca się po drugiej stronie dzierganej dzianiny została ustawiona w pozycji pracy maszyny.

Mój rękaw ma kształt klasycznego raglanu - czyli nabierane jest jedno oczko na dwa rzędy.

Don't forget as well to put the first needle on the other side of the fabric in to working position.
My sleeve is shaped like a classic raglan - one extra mesh for two rows on each side.
Niespełna kilkanaście minut i od razu sukces za pierwszym podejściem.

Less than a few minutes and success on the first try.

10 minut później...

10 minutes later...


9 komentarzy:

 1. Przeczytałam po polsku, przeczytałam po angielsku a nadal brzmi to dla mnie jak po chińsku :) Nie wiem Asjo o czym prawisz, ale jestem pewna, że efekt końcowy będzie wart tego zachodu! Jak zwykle zapowiada się lekko, zwiewnie i romantycznie. Z niecierpliwością czekam na finał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Połówek po przeczytaniu samej treści posta powiedział dokładnie to samo o nim. Miejmy nadzieję kolejne intrukcje będą łaskawsze i bardziej zrozumiałe:) finał już coraz bliżej :)

   Usuń
 2. Niezmiernie się cieszę, że jest ktoś kto pisze i dzierga po polsku na maszynie, jestem pod wrażeniem. Witaminka mnie zainteresowała wiec będę zaglądała w nadziei, że coś podpatrzę.Podoba mi się tutaj bardzo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS choinka nie wiedziałam , że reglan też .......... oj zastosuję, zastosuje

   Usuń
  2. Droga Ewo, witaj w moich skromnych progach. Cieszę się, że znalazłaś coś nowego dla siebie u mnie:) spróbuj koniecznie, efekt końcowy w rękawie mnie urzekł, choć jeszcze jest przed blokowaniem. I koniecznie pochwal się swoim rezultatem. :)

   Usuń
 3. Witam. Jestem pod wrażeniem Twoich prac, zwłaszcza tak delikatnych i romantycznych. Sama jestem posiadaczką maszyny Brother KH 940, ale przyznam szczerze, że ze strachu jeszcze nie zdążyłam się z nią zapoznać:) Tym bardziej, że nie umiem również dziergać ręcznie!
  Mam tu przy okazji pytanie; czy na mojej maszynie można osiągnąć taki efekt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na 940? jasne! nawet znacznie lepsze, ażury, gładkie ściegi... nic tylko odpalać i zacząć pracować :) w razie czego pisz proszę na maila - spróbuję pomóc :)

   Usuń
 4. Witam,
  Witaminka jest cudowna.
  Czy możesz zdradzić jaką ilość oczek ma rękaw w najszerszym miejscu,
  a czy raglan zaczynasz 40/40 i dochodzisz do 70/70.Masz dziewczyno TALENT

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za ten cykl o maszynie dziewiarskiej. Właśnie jutro jadę kupować. Wszystko wydrukowałam i będę się uczyć. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...